Góra Świętej Anny to miejsce nasycone wydarzeniami historycznymi. Park położony na 5 hektarach powierzchni zachwyca zwiedzających swą różnorodnością. Znajdziecie tam amfiteatr, sanktuarium, cudowną grotę oraz letni tor saneczkowy dla najmłodszych turystów. Od tej przygody dzieli Was tylko 22 minuty jazdy od naszego hotelu – Zamkowy Młyn.
Góra Św. Anny to nie lada gratka dla wielbicieli geologii. Znajduje się tu jeden z trzech parków genealogicznych w Polsce. Dzięki zmianom, które miały miejsce na przestrzeni wieków, dziś możemy podziwiać tu imponujące uskoki i formy krasowe. Byliście już kiedyś na dnie wulkanu? Jeśli nie, to koniecznie musicie odwiedzić to miejsce! Ścieżka edukacyjna zaprowadzi was na samo dno znajdującego się na górze Św. Anny wulkanu.
Teraz pewnie zastanawiacie się, czy wspomniany wulkan jest aktywny? Na szczęście nie! Wulkan na ternie parku jest wygasły. Po wyrzucie płynnej magmy, który miał miejsce aż 27 milionów lat temu, jego wewnętrzne komory się zawaliły, a sam wulkan przeszedł w stan spoczynku. A zatem bez obaw możecie tam spędzić popołudnie. Jeśli skosztowaliście już naszej aromatycznej kawy w restauracji Zamkowy Młyn, wyruszcie w drogę i poznajcie wszystkie atrakcje na górze Św. Anny!
Góra Św. Anny to także Kuhtal. W przeszłości funkcjonował tu kamieniołom o takiej właśnie nazwie, w którym wydobywano wapienie. Tuż obok znajdowały się wapienniki, które łączyła konna kolej jednotorowa. Po I Wojnie Światowej na terenie obecnego geoparku wypasano owce. Później doszło tam do krwawej bitwy w czasie powstania śląskiego, którą zwyciężyli Niemcy. W 1934 roku ówczesna właścicielka Góry Świętej Anny – hrabina von Francken-Sierstorpff z Żyrowej, przekazała cały teren starego kamieniołomu niemieckiej partii nazistowskiej. Co ciekawe, prawdopodobnie została do tego czynu zmuszona…
W tym czasie Niemcy wybudowali na górze Świętej Anny pomnik ku czci poległych rodaków. I tak kamieniołom stał się potężnym amfiteatrem, którym jest do dziś. Możecie nie uwierzyć, ale można w nim pomieścić 7 tysięcy osób siedzących i aż 20 tysięcy stojących. Co ciekawe, trybuny zostały wykonane z tzw. wapieni gogolińskich. Swoją wielkością amfiteatr wciąż zachwyca turystów.
Na miejscu niemieckiego mauzoleum, które zostało wysadzone przez sowieckich saperów, powstał ciekawy pomnik Czynu Powstańczego. Z pewnością na jego widok wpadniecie na chwilę w zadumę. Problemy finansowe oraz potyczki polityczne skutecznie wydłużyły czas budowy, która ostatecznie zakończyła się dopiero po 9 latach. Z budową pomnika wiąże się wiele historii i anegdot. Jedna z nich opowiada o kapryśnym projektancie, któremu często zdarzało się zmieniać wizję i żądać podwyżki. Ostatecznie w 1955 roku nastąpiło zakończenie budowy. I w tej wersji, górę Św. Anny pomnik zdobi do dziś.
Na samym szczycie góry Św. Anny znajduje się piękna bazylika i sanktuarium. Jednak nie zawsze tak było. Najpierw w tym miejscu była kaplica św. Jerzego. Następnie wybudowano drewniany kościół, oddając w ten sposób cześć Świętej Annie, która objawiała się lokalnej ludności. Na szczycie góry mieszkali też franciszkanie. Powstał tam wówczas klasztor oraz murowany kościół.
Dziś znajdziecie w tym miejscu bazylikę i sanktuarium z relikwiami św. Anny Samotrzeciej z XV wieku. Góra Świętej Anny to także Rajski Plac, na którym stoi 15 konfesjonałów wykonanych sto lat temu. Piękna grota stworzona na podobieństwo tej z Lourdes nadal zachwyca turystów swoim kształtem. Na terenie parku jest ponad 30 wolno stojących kaplic kalwaryjnych. Z pewnością warto je wszystkie zobaczyć. W 1983 roku nieszpory w tym miejscu odprawił papież Jan Paweł II. Jak sami widzicie, góra Świętej Anny to nie tylko historia. To miejsce szczególne również na religijnej mapie Polski. Goście naszego hotelu – Zamkowy Młyn, którzy już zdecydowali się odwiedzić górę Św. Anny – wracają zachwyceni!
Najmłodsi turyści oprócz swobodnej zabawy na świeżym powietrzu mogą liczyć również na emocjonujący zjazd letnim torem saneczkowym. To świetna atrakcja również dla dorosłych. Widoki, które można podczas zjazdu podziwiać, zapierają dech w piersiach. Góra Św. Anny to również park linowy, który dostarczy wrażeń zarówno dla wielbicieli ekstremalnych przeżyć jak i tych, którzy na spacer po linach zdecydują się pierwszy raz.
Czy jeszcze znajdzie się ktoś, kto nie wierzy, że góra Św. Anny ma wiele atrakcji i wbrew pozorom wcale nie jest nudna? No właśnie! Różnorodność tego miejsca sprawia, że każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie. Jak sami widzicie, podczas wizyty w naszym hotelu Zamkowy Młyn, góra Świętej Anny to obowiązkowy punkt na mapie atrakcji Opolszczyzny. Oczywiście zaraz po tym, jak zobaczycie Zamek Moszna.
Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 22 minuty
Orientacyjny czas zwiedzania: 180 minut lub dłużej
Wstęp płatny: Nie
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak
Zarezerwuj nocleg w Hotelu Zamkowy Młyn *** – tylko 22 minuty drogi od Góry Św. Anny: