Fabryka robotów Moszna – jedyne takie muzeum

Halo, halo? Są tu fani Walle’go? A może marzycie o spotkaniu z Bumblebee? Fabryka robotów – koniecznie wybierzcie się do tego miejsca. To prawdopodobnie jedyne takie muzeum na kuli ziemskiej! Wielkie „wow” oraz mocne wrażenia są w tym miejscu gwarantowane. To wyjątkowe muzeum robotów znajduje się tylko 16 min jazdy autem od naszego hotelu – Zamkowy Młyn.

Fabryka robotów Moszna - Pan Sebastian Kucharski - twórca

Namiastka Hollywood w Mosznej

Fabryka robotów w Mosznej mieści się przy ulicy Zamkowej. Można powiedzieć, że sąsiaduje z zamkiem Moszna, bo te dwie atrakcje turystyczne Opolszczyzny dzieli niespełna 1 kilometr! W obiekcie o powierzchni 250 mkw. znajduje się kilkaset robotów. Wszystkie z nich stanowią wierną kopię filmowych bohaterów. Roboty wykonano ręcznie, z ogromną pasją do filmów science fiction. Wśród atrakcji turystycznych Opolszczyzny, to miejsce zasługuje na szczególną uwagę. Góra Św. Anny i zamek w Mosznej są przesiąknięte historią. Fabryka robotów przeniesie Was z kolei prosto na plan filmowy w Hollywood!

Fabryka robotów w Mosznej skrywa roboty o wysokości 3,5 metra!

Autorem tych wyjątkowych dzieł i właścicielem muzeum jest Sebastian Kucharczyk. Kreatywny mieszkaniec Opolszczyzny zawodowo zajmował się budowlanką, jednak po pewnym czasie zamienił swoje hobby w pełnoprawną pracę artystyczną. Wszystkie ekspozycje wykonane zostały własnoręcznie w prywatnym warsztacie. Pierwszy robot, którego udało się odtworzyć waży aż 480 kg! Pan Sebastian pracował nad nim przez 10 miesięcy. Został dopracowany w najmniejszym szczególe i z dumą pełni rolę pierwowzoru. Nieustanny rozwój branży filmowej sprawia, że kolejne eksponaty znajdują się już na liście do realizacji. Pan Sebastian w godzinach otwarcia muzeum często opowiada o swojej pasji i godzinach spędzonych w warsztacie. Od niedawna prowadzi także muzealnego vloga od kuchni!

Prawdziwe arcydzieła nie potrzebują projektu?

Zacznijmy od początku… Gdzie zaczyna się historia każdego modelu, nim trafi na wystawę do nowoczesnego muzeum? Możecie być zaskoczeni, gdyż… na złomowisku! Zdolny projektant po „łowach” na okolicznych złomowiskach wraca do warsztatu. Następnie tnie, spawa, konstruuje i maluje. Czas poświęcony na budowę zależy od wielkości robota. Cały proces tworzenia znajduje się w głowie artysty i wśród kadrów z filmów fantasy.

Recycling level master!

Stary katalizator, rura wydechowa, tłoki z wiertarki pneumatycznej – w warsztacie pana Sebastiana wszystko dostaje drugie życie! Większość tych elementów jest przeznaczona do recyklingu, a pan Sebastian nie dość, że je „upolował”, to jeszcze tchnął w nie nowe życie. I to dosłownie! Duża część stworzonych postaci potrafi się ruszać, świecić, a nawet – ku zdziwieniu zwiedzających – wydaje dźwięki niczym filmowe oryginały.

Fabryka robotów to arcydzieła wykonane z odpadów

Oryginalny Bumblebee, to tytułowy bohater filmu z 2018 roku. Wykonany był z żółtego Chevroleta Camaro. Robota o tym samym imieniu od niedawna możecie podziwiać w muzeum. Na pierwszy rzut oka jest jego wierną kopią. Jednak jak się okazuje, z Chevroletem nie ma wiele wspólnego. Powstał z ponad 1000 części i podzespołów, które pochodzą łącznie z kilkunastu samochodów. Jeden element tego gigantycznego robota pochodzi… z polskiego Malucha! Zaskoczeni? My też!

Selfie z Bumblebee? Tylko w Fabryce robotów w Mosznej!

Bumblebee z Moszny to 630 kilogramów wagi i 3 metry wysokości. Można by rzec, że to niezła kupa złomu. Jednak, gdy złom wpada w ręce prawdziwego artysty powstają z niego prawdziwe cuda. Eksponat ten pochłonął aż 760 godzin czasu spędzonego w warsztacie. Całkiem sporo, prawda? A to historia tylko jednego robota z kilkuset eksponatów, które można podziwiać w fabryce robotów w Mosznej.

Uważajcie na robota E – skrada serca turystów

Oprócz bohaterów „Gwiezdnych Wojen” i robotów, które przypominają Transformers’ów w muzeum znajdziecie też wiele innych eksponatów. Na uwagę zasługuje m.in. tytułowy bohater filmu z 2008 roku – Wall-E. Jego eksponat w muzeum wiernie odzwierciedla filmową gwiazdę, skradając serca nie tylko najmłodszych turystów. Dzięki temu, że się porusza i wydaje dźwięki, wzbudza niemały zachwyt wśród turystów.

Wall-E - Fabryka robotów Moszna
Wall-E – Ruchomy Robot z Fabryki Robotów w Mosznej
Wall-E - statyczna wersja robota z Fabryki Robotów w Mosznej
Wall-E – statyczna wersja robota

Twórczość pana Sebastiana to nie tylko roboty

Pan Sebastian wykonuje również płaskorzeźby i obrazy nowoczesne. Do ich przygotowania także używa materiałów przeznaczonych do recyklingu. Stare rowery, części samochodów, kawałki blachy aluminiowej. Każdy projekt jest inny, niepowtarzalny i pełen ekspresji. Łączy je tylko jedna cecha – pochodzenie. Elementy płaskorzeźb także pochodzą ze złomowiska. A dzięki nieograniczonej wyobraźni artysty powstają jedyne w swoim rodzaju nowoczesne dzieła. W muzeum robotów znajdziecie też wiele przedmiotów codziennego użytku, które zostały wykonane tą samą metodą.

Fabryka robotów Moszna to świetna atrakcja bez względu na wiek. Mury muzeum niechętnie opuszczają zarówno dzieci, jak i ich rodzice. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. Pomysłowy właściciel, chętnie dzieli się swoją pasją, wzbudzając wśród turystów podziw i szacunek. To jak? Dołączycie do grona turystów zachwyconych fabryką robotów? A może już jesteście w drodze do tego nietuzinkowego muzeum?

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 16 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 60 minut
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak