Zamek Moszna – niezwykła atrakcja opolszczyzny

Bajkowy Zamek Moszna – dla każdego

Zamek Moszna to zabytkowa rezydencja, której fundamenty pamiętają jeszcze połowę XVIII wieku. Dziś, odrestaurowany pałac w Mosznej to kluczowa atrakcja turystyczna Opolszczyzny i miejsce, do którego ściągają turyści z całego kraju.

Zamek w Mosznej, nazywany również pałacem w Mosznej, to bez wątpienia punkt obowiązkowy na turystycznej mapie woj. opolskiego. Podczas pobytu w Hotelu Zamkowy Młyn, nie omieszkaj go odwiedzić – znajduje się zaledwie 14 km od naszego obiektu! W razie potrzeby, możesz skorzystać z transportu zbiorowego (autobus PKS pokonuje trasę z Krapkowic do Mosznej w zaledwie 16 minut).

Zamek Moszna – kilka słów o historii tego miejsca

Słynny zamek znajduje się w Mosznej – niewielkiej miejscowości, położonej zaledwie 15 km od Krapkowic i 30 km od stolicy województwa – Opola. Według miejscowych legend, w czasach średniowiecznych Moszna stanowiła własność zakonu rycerskiego Templariuszy. Pałac w Mosznej wybudowano w połowie XVIII wieku, natomiast 100 lat później majątek został zakupiony przez ród Tiele-Wincklerów. Wielki pożar z przełomu wieków spowodował konieczność odbudowy (a jednocześnie – rozbudowy) zamku w Mosznej, dzięki czemu zyskał on swoje gotyckie skrzydło. Warto zaznaczyć, że miejsce to wielokrotnie wizytował sam cesarz Wilhelm II. Po drugiej wojnie światowej, pałac w Mosznej stał się własnością państwową, pełniąc przez wiele lat funkcję ośrodka sanatoryjnego. Dziś pełni przede wszystkim funkcję atrakcji turystycznej.

Zamek Moszna nocą
Zamek Moszna oraz azalie

99 wieżyczek i… ani jednej więcej!

Zamek w Mosznej swój imponujący wygląd zawdzięcza architekturze o barokowych, neogotyckich i neorenesansowych wpływach, jak również klimatycznym usytuowaniem pośród obfitego w drzewostan parku krajobrazowego. To co najbardziej intryguje odwiedzających największą atrakcję turystyczną Opolszczyzny to liczne wieże i wieżyczki, których jest dokładnie…99! Skąd taka liczba? Jak głosi legenda, hrabia Franz Tiele-Winckler nakazał wybudowanie 99 wieżyczek, gdyż przy 100 musiałby opłacić cały garnizon wojska. Inna legenda głosi, że 99 wież reprezentuje 99 majątków rodu Tiele-Winkler. Jak było naprawdę? Tego pewnie już nigdy się nie dowiemy.

Przepraszam, czy tu straszy?

Nie wiemy czy bardziej zachęci to do odwiedzin pałacu w Mosznej czy raczej odstraszy, ale będziemy z Wami szczerzy – najprawdopodobniej tak. Według kolejnej legendy, po zamku błąka się biała dama – duch nieszczęśliwie zakochanej w hrabim guwernantki, która pod osłoną nocy snuje się po posiadłości w poszukiwaniu sypialni hrabiego.

Mamy też dobre wieści – zamek w Mosznej posiada aż 365 komnat i pomieszczeń, co sprawia, że prawdopodobieństwo spotkania zamkowego ducha jest ograniczone do minimum. Miejcie się jednak na baczności!

Zwiedzanie zamku w Mosznej – praktyczne wskazówki

Wstęp na teren pałacowo-parkowy jest odpłatny od początku marca do końca listopada. Można kupić standardowy bilet wstępu lub skorzystać z dodatkowych możliwości, takich jak: wejście do komnat (zwiedzanie z lektorem), wstęp na zamkowe wieże lub zwiedzanie ekstremalne, w trakcie którego poznasz niedostępne miejsca i mroczne sekrety skrywane od wieków w zamkowych murach.

Jak przystało na jedną z największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny, pałac w Mosznej oferuje liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi. Dla grup zorganizowanych odbywają się tutaj lekcje historii, kolonie, zimowiska i zielone szkoły. Na co dzień – najmłodszych turystów zaprasza się do specjalnej sali zabaw – Hrabiolandii oraz do pobliskiego placu zabaw.

Pamiętajcie też, że zamek w Mosznej otoczony jest urokliwym terenem parkowym, gdzie podziwiać można rzadkie rododendrony! A po całodziennym zwiedzaniu pałacu, jego tajnych komnat i pięknych ogrodów, zachęcamy do posilenia się w naszej restauracji Zamkowy Młyn, gdzie skosztujecie przysmaków tradycyjnej kuchni Śląska Opolskiego oraz pysznych dań BBQ & Grill.

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 16 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 2 do 6 godzin
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak

Zarezerwuj nocleg w Hotelu Zamkowy Młyn *** – tylko 16 minut drogi od Zamku w Mosznej: