Zamek Niemodlin – perła opolskiej architektury na wyciągnięcie ręki

Książęcy Zamek Niemodlin to jedna z ważniejszych atrakcji Opolszczyzny. Miejsce to po licznych perturbacjach na przestrzeni wieków, odzyskało dawny blask, przyciągając turystów z całego kraju swoją historią, architekturą, wystrojem wnętrz, ogrodem i… licznymi legendami. Zamek Niemodlin to bez wątpienia punkt obowiązkowy na turystycznej mapie regionu.

Zamek Niemodlin nocą

Książęcy Zamek Niemodlin to jedno z najciekawszych miejsc do odwiedzenia w województwie opolskim. Późnorenesansowa budowla z gotyckimi i barokowymi elementami znajduje się w Niemodlinie – jednym z najstarszych miasteczek regionu. Imponujący zamek, będący niegdyś książęcą rezydencją, położony jest w wyjątkowo malowniczej okolicy, zaledwie 29 minut jazdy autem od Zamkowego Młyna! Wybierając nasz hotel Krapkowice stanowić będą doskonałą bazę wypadową do zwiedzania największych atrakcji turystycznych Opolszczyzny.

Zamek Niemodlin i jego burzliwa historia

Zamek Niemodlin i jego dzieje to ponad 700-letnia historia, w trakcie której zmieniali się zarówno jego właściciele, jak i kondycja. Zacznijmy jednak od początku, czyli roku 1313, gdyż to właśnie wtedy decyzją księcia Bolesława wniesiono murowany, gotycki zamek. Niemal do połowy XVI wieku rezydencja stanowiła własność śląskich książąt piastowskich. W czasie tym zamek najpierw został zniszczony przez husytów, a następnie dotkliwie ucierpiał w trakcie pożaru. Kolejne zniszczenia przyniosła wojna 30-letnia. W międzyczasie zamek był obudowywany przez kolejne niemieckie rody, do których należał. Dzięki temu na przełomie XVI i XVII wieku nabrał renesansowego charakteru, natomiast w wieku XVIII odnowiono go na styl barokowy, zmieniając wystrój wnętrz. Do końca II wojny światowej właścicielem zamku był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.

Trudne lata powojenne i powrót do dawnej świetności

Po zakończeniu II wojny światowej w zamku funkcjonowały takie instytucje jak urząd repatriacyjny, szkoła średnia, a następnie szkoła podoficerska. Następnie przez wiele lat stał opuszczony, co odcisnęło piętno na jego wyglądzie. Dopiero w 1990 roku obiekt został zakupiony przez prywatnego inwestora, jednak prawdziwą świetność odzyskał po roku 2015 kiedy przejęła go łódzka spółka Centrum, dokonując niezbędnych rewitalizacji i otwierając zamek do zwiedzania. Dzięki tym działaniom, książęcy zamek Niemodlin stał się nie tylko ważną atrakcją turystyczną Opolszczyzny, ale również miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów z całego kraju jak i zza granicy.

Perła architektury w regionie

Jak w przypadku każdej tak wiekowej budowli, Zamek Książęcy w Niemodlinie zmieniał swój wygląd na przestrzeni wieków, kolejnych zniszczeń i prób odbudowy. Pierwotnie, Zamek Niemodlin był przykładem renesansowej rezydencji o czterech skrzydłach, usytuowanej na prostokątnym dziedzińcu z arkadami. W wieku XVIII zamek z zewnątrz reprezentował architekturę renesansu, natomiast wnętrza urządzono w stylu barokowym. W wieku XIX zamurowane zostały krużganki, a kaplica uległa całkowitej przebudowie. Obecnie, zwiedzając zamek podziwiać możecie trzy jego skrzydła, krużganki otaczające dziedziniec czy wysoką wieżę z bramnym przelotem w części frontowej.

Zamek Niemodlin – zwiedzanie i najciekawsze atrakcje

Jeśli na spędzenie popołudnia z rodziną wybraliście Zamek Niemodlin zwiedzanie tego miejsca stanowić będzie prawdziwą przyjemność. Chyba każdy, kto był w tym miejscu stwierdza, że największą atrakcją tego miejsca jest imitacja Bursztynowej Komnaty, która powstała ze względu na bliskie sąsiedztwo bursztynowego szlaku. Osobom o mocnych nerwach polecamy zwiedzenie Izby Tortur, gdzie zobaczyć można w jaki sposób i jakimi narzędziami rozprawiano się z wrogami w (szczęśliwie minionych) czasach średniowiecznych. Kolejne ciekawe miejsca do odwiedzenia to zamkowe krypty, sala balowa oraz kaplica. Obecnie trwają prace nad uruchomieniem kolejnej atrakcji – Muzeum Ikon i Zbrojowni.

Zwiedzanie dziedzińca Zamku Książęcego w Niemodlinie i ogrodu zamkowego jest dostępne dla wszystkich turystów, natomiast zwiedzanie wnętrz z przewodnikiem jest odpłatne.

Biała Dama i rozpustni mnichowie…

Jak zamek to i legendy! Przewodnik na Zamku Niemodlin zwiedzanie urozmaica zasłyszanymi przed laty historiami, których wiarygodność musicie ocenić sami. Według jednej ze starych legend, podczas wesela, panna młoda wybiegła z sali balowej w trakcie oczepin, po czym… odnaleziono ją następnego dnia w pustej trumnie. Chciała ukryć się tam przed panem młodym, jednak wieko trumny zatrzasnęło się, na skutego czego panna młoda uległa uduszeniu. Jej duch podobno do dziś snuje się po zamku, rozpaczliwie poszukując świeżo poślubionego męża.

Inna legenda mówi o sześciu mnichach, którzy pod nieobecność wezwanych na pole bitwy mężczyzn, mieli zaopiekować się pozostawionymi kobietami. Opieka mnichów okazała się na tyle „gorliwa”, że przyłapani na gorącym uczynku, zostali oni zrzuceni z najwyższego okna na rozkaz pana zamku.

Atrakcji w okolicy nie brakuje!

Zwiedzanie Zamku w Niemodlinie samo w sobie stanowi fantastyczny pomysł na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi, jednak warto również wspomnieć o jego okolicach. Zaledwie 3 km dalej znajduje się bowiem Arboretum w Lipinie, czyli park dendrologiczny, w którym podziwiać można gatunki drzew z całego świata! Z kolei w odległości 18 km od Zamku w Niemodlinie, odwiedzić możecie Muzeum Wsi Opolskiej by ponownie przenieść się w czasie.

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 29 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut
Wstęp płatny: Tak (do wnętrz zamku)
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak

Źródło zdjęć: niemodlinzamek.pl