Spływ kajakowy Mała Panew – gratka dla miłośników ruchu, natury i przygody!

Dlaczego spływ kajakowy rzeką Mały Panew to jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny? Po pierwsze, jest to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Po drugie, gwarantuje moc frajdy dla całej rodziny. Wreszcie po trzecie, daje możliwość obcowania z naturą, która w tych rejonach jest szczególnie urokliwa!

Poznaj „Opolską Amazonkę”!

Jeśli Twój hotel na Opolszczyźnie to Zamkowy Młyn, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – zaledwie 40 km dalej przepływa rzeka Mała Panew, na której regularnie odbywają się spływy kajakowe na szlakach o różnym stopniu trudności. Spływ kajakowy to doskonały pomysł na aktywny wypoczynek w gronie rodziny lub przyjaciół, szczególnie jeśli interesuje Was naturalne bogactwo świata roślin i zwierząt. „Opolska Amazonka”, bo tak (nie bez powodu) nazywana jest rzeka Mała Panew, zaprasza wszystkich miłośników przygód!

Spływ kajakowy Mała Panew – charakterystyka szlaku

Spływy kajakowe rzeką Mała Panew, stanowiącą prawobrzeżny dopływ Odry, to doskonały sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Miłośnicy spływów kajakowych mają tu do wyboru kilkanaście tras o różnej długości i różnym stopniu zaawansowania. Szlaki rzeczne zlokalizowane są na odcinku aż 132 kilometrów, przebiegając przez województwa śląskie i opolskie oraz m.in. przez wyjątkowo urokliwe Jezioro Turawskie. Niemal na całej długości rzeki znajdują się obiekty infrastruktury turystycznej, przede wszystkim służące turystyce kajakowej stanice (a nieopodal parkingi dla samochodów), ale również miejsca wypoczynku czy szlaki piesze.

Najciekawsze trasy na spływ kajakowy

Wybierając się na spływ kajakowy w Dolinie Panwi, mamy do wyboru wiele tras o różnym stopniu zaawansowania. Najkrótsze trasa, idealna dla rodzin z małymi dziećmi wiedzie z Kielczy do Żędowic – pokonanie 2 km odcinka powinno zająć ok. 30 minut. Początkującym oraz rodzinom z dziećmi z pewnością można polecić popularną trasę Zawadzkie – Kolonowskie, której długość wynosi 12 km, a czas spływu ok. 3 godzin. Jest ona nie tylko stosunkowo prosta, ale również uważana za wyjątkowo urokliwą ze względu na otaczający rzekę las. Warto rozważyć również trasę Kolonowskie – Krasiejów. Powinniście się z tą 10 km trasą „uporać” również w czasie 3 godzin. Bardziej zaawansowanym kajakarzom polecamy m.in. trasę Ozimek – Jedlice – Turawa, która przebiega przez piękne Jezioro Turawskie.

spływ kajakowy mała panew

Jak przygotować się na spływ kajakowy Mała Panew?

Do spływu kajakowego, podobnie jak do wielu innych form aktywności fizycznej, należy odpowiednio się przygotować. Plusem z pewnością jest to, że nie musisz posiadać własnego sprzętu – kajaki, wiosła i kamizelki bez problemu dostaniesz w jednej z wielu lokalnych wypożyczalni. Warto natomiast zadbać o odpowiedni ubiór, a zatem w upalny dzień zabieramy ze sobą czapkę lub kapelusz chroniący przed słońcem, a w chłodny dzień ubranie, w którym będzie nam ciepło. Grunt by zachować odpowiednią granicę między komfortem a bezpieczeństwem. Aby uwiecznić wspaniałe chwile na wodnym szlaku – warto zabrać ze sobą aparat lub smartfon, oczywiście odpowiednio zabezpieczając je przed wodą.

Po pierwsze – bezpieczeństwo!

Spływ kajakiem to bezpieczna forma aktywności fizycznej, pod warunkiem, że przestrzegamy kilku prostych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy realnie ocenić możliwości własne oraz członków załogi. Będąc osobą początkującą nie ma co porywać się na długą i trudną trasę. Nawet jeśli umiemy pływać i jesteśmy przekonani o własnych umiejętnościach, należy bezwzględnie ubrać kamizelkę ratunkową i poprawnie ją zapiąć na wszystkie zatrzaski. Nie jest to może najwygodniejsze rozwiązanie, ale w przypadku ewentualnego kontaktu z wodą – może okazać się nieocenione! Poza tym, dokładnie obserwujmy stan rzeki, tak aby zdążyć wykonać odpowiedni manewr przed wpłynięciem na przeszkodę. Większość tras jest stosunkowo płytka i bezpieczna, jednak na niektórych odcinkach warto zachować szczególną ostrożność.

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić Was do podjęcia wyzwania i wybrania się na rzeczny szlak, nawet jeśli nie mieliście wcześniej większych doświadczeń z kajakowymi spływami. Przy okazji, jeśli będziecie korzystać z uroków rzeki Mała Panew wraz z dziećmi, koniecznie odwiedźcie Jura Park Krasiejów, gdzie podziwiać można naturalnych rozmiarów dinozaury.  Podczas kajakowej wyprawy możecie odwiedzić też inne atrakcje turystyczne Opolszczyzny, m.in. Izbę Leśno-Przyrodniczą w Nadleśnictwie Zawadzkim czy wiszący most w Krupskim Młynie, datowany na 1930 rok. A po dniu pełnym wrażeń na kulinarne spotkanie z kuchnią regionu zaprasza Restauracja Zamkowy Młyn!

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 42 minuty
Orientacyjny czas zwiedzania: cały dzień
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak