ZOO Opole – w sam raz na wypad z dziećmi i nie tylko!

Zoo Opole nie bez przyczyny uznawane jest za jeden z najciekawszych ogrodów zoologicznych w Polsce. To właśnie tu podziwiać można m.in. rzadko spotykane gatunki, takie jak uszatki kalifornijskie czy goryle nizinne. Wizyta w opolskim ZOO to doskonały pomysł na spędzenie jakościowego czasu z rodziną!

Jeśli na krótszy lub dłuższy pobyt w woj. opolskim wybrałeś nasz hotel, Krapkowice stanowić będą doskonałą bazę wypadową do zwiedzania licznych atrakcji Opolszczyzny, spośród których jedną z najciekawszych, szczególnie dla rodzin z dziećmi, jest opolskie Zoo. Spod hotelu Zamkowy Młyn dojedziesz tam bowiem zaledwie w 32 minuty! Dlaczego warto odwiedzić to miejsce? Zapraszamy do lektury!

Zoo Opole – co musisz wiedzieć?

Ogród zoologiczny w Opolu znajduje się przy ul. Spacerowej. Bilety wstępu można kupić na miejscu w kasie biletowej, ale wygodną formą jest też zakup online na stronie internetowej ZOO. Ze względu na liczne atrakcje dla dzieci, jak chociażby mini-park linowy, mini ZOO czy plac zabaw, polecamy wybrać się do Opola całą rodziną (i przy okazji skorzystać z biletu rodzinnego). Warto pamiętać, że ogród zoologiczny można zwiedzać do 1 godziny po jego zamknięciu (będąc już na jego terytorium). Jest to jedno z największych ZOO w Polsce pod względem powierzchni, w związku z czym warto na jego zwiedzanie zarezerwować sobie co najmniej 3 godziny.

Krótka historia opolskiego ZOO

Początki ZOO w Opolu sięgają lat 20. XX wieku, kiedy to na Wyspie Bolko wydzielono część parku dla saren, bażantów i pawi, których widok umilał spacery mieszkańcom Opola. W latach 30. miejsce to wykupione zostało przez miasto, a następnie przekształcone w zwierzyniec o powierzchni 1,5 hektara. ZOO w Opolu zamieszkiwały ówcześnie m.in. lwy, antylopy czy afrykańskie małpy. W czasie II wojny światowej zwierzęta wywieziono do Niemiec, a sam obiekt uległ znacznym zniszczeniom. Ogród został ponownie otworzony w 1953 r. i systematycznie wzbogacany o kolejne gatunki zwierząt. W roku 1980 doszło do znaczącej rozbudowy opolskiego ZOO. W 1997 roku miały miejsce kolejne tragiczne wydarzenia – wielka powódź całkowicie zniszczyła ogród. Rok później rozpoczęto jego wieloletnią odbudowę. Dziś, jest to nowoczesny obiekt, posiadający m.in. żyrafiarnię, wybieg dla goryli czy basen z uchatkami kalifornijskimi.

goryle w zoo opole

Ponad 330 gatunków zwierząt!

Według stanu na rok 2019, w opolskim ZOO podziwiać można niemal 4000 zwierząt reprezentujących ponad 330 gatunków! Szczególne wrażenie na odwiedzających robi m.in. żyrafiarnia z całkiem pokaźnym stadem żyraf. ZOO Opole to jedyne miejsce w Polsce, w którym podziwiać można uszanki kalifornijskie – wybieg tych morskich ssaków to jedna z największych atrakcji tego miejsca! Opolskie ZOO to również jedno z dwóch ogrodów w Polsce, gdzie zobaczyć można goryle nizinne (mają tu swój specjalny wybieg). Inne ciekawe gatunki, które można tu podziwiać to zebry, serwale sawannowe, pumy płowe, jaguary amerykańskie, lemury katta, lamy andyjskie, kangury, wielbłądy, hipopotamy karłowate czy nosorożce. ZOO w Opolu może się również pochwalić bogatym zwierzostanem wielu gatunków ptaków (m.in. Emu), gadów (m.in. kameleon lamparci), płazów i bezkręgowców.

Nie tylko rozrywka, ale również misja!

Opolskie ZOO pełni nie tylko funkcję ważnej atrakcji turystycznej Opolszczyzny. Działalność tego miejsca niesie również za sobą realizację misji w postaci ochrony przyrody zagrożonej wyginięciem. ZOO w Opolu należy do międzynarodowych i krajowych stowarzyszeń, aktywnie uczestnicząc w programach hodowlanych. Dzięki temu wiele gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem nie tylko może przetrwać w warunkach ogrodu zoologicznego, ale nawet powrócić do swojego naturalnego środowiska!

Mapa Zoo Opole

mapa zoo Opole

ZOO Opole – dzieci mile widziane!

Wizyta w ogrodzie zoologicznym to doskonały pomysł na przyjemne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu z całą rodziną. Jest to szczególna frajda dla dzieci, które mogą zobaczyć na żywo zwierzęta, które do tej pory widziały jedynie w edukacyjnych książeczkach. Również samo ZOO w Opolu jest doskonale przygotowane do odwiedzin najmłodszych. Wzdłuż ścieżek znajdują się specjalne tablice edukacyjne z ciekawymi informacjami na temat poszczególnych gatunków. Fantastyczną sprawą jest również Mini ZOO, gdzie dzieci pod opieką rodziców mogą wejść w bezpośredni kontakt ze zwierzętami, np. głaszcząc je lub karmiąc. Na dzieci w wieku od 3 lat czeka również mini-park linowy Zoolandia (wstęp do parku linowego jest dodatkowo płatny). Na terytorium opolskiego Zoo znajduje się też tradycyjny plac zabaw, gdzie dzieci mogą się wyszaleć, a rodzice chętnie zaznają odpoczynku po długim spacerze.

Jeśli lubisz aktywnie spędzać dzień i nie lubisz tracić czasu, to mamy dla Ciebie ciekawą informację – zaledwie 23 minuty jazdy autem od ZOO w Opolu znajduje się inna ważna atrakcja Opolszczyzny – Muzeum Wsi Opolskiej. Odwiedzenie obu atrakcji regionu jednego dnia to doskonały pomysł na spędzenie świetnego czasu z rodziną.

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 24 minuty
Orientacyjny czas zwiedzania: ok 180 minut
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak

Zarezerwuj nocleg w Hotelu Zamkowy Młyn *** – tylko 24 minuty drogi od ZOO Opole: