Zamek Piastów Śląskich oraz Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu to jedne z najważniejszych atrakcji turystycznych na mapie Opolszczyzny. Ten majestatyczny obiekt, często nazywany „Śląskim Wawelem”, przyciąga turystów swoją bogatą historią oraz unikalną architekturą. Czy to jedyne powody, dla których warto odwiedzić zamek w Brzegu? Poniżej przeczytasz co dokładnie sprawia, że rokrocznie miejsce to odwiedzają tłumy turystów. Zaczynajmy!
Jak dowiadujemy się z dawnych kronik i dokumentów, gotycki zamek w Brzegu został wzniesiony w XIII wieku. Była to rezydencja książęca przy jednoczesnym zachowaniu potencjału obronnego. Od 1311 roku zamek w Brzegu pełnił funkcję stołecznej rezydencji Księstwa Brzeskiego, stanowiąc siedzibę dynastii Piastów Śląskich przez niemal cztery wieki.
W pierwszej połowie XVI wieku rozpoczęto przebudowę zamku gotyckiego na renesansowy. Niestety od 1675 roku, po śmierci ostatniego przedstawiciela rodu Piastów, Jerzego IV Wilhelma, zamek zaczął popadać w ruinę, a w 1741 roku ucierpiał na skutek bombardowania Brzegu przez wojska pruskie.
Po częściowej odbudowie, na terenie zamku funkcjonował magazyn, a następnie dom rzemiosła. W okresie międzywojennym otwarto tu Muzeum Miejskie, które po wojnie nazywało się Muzeum Piastowskim w Brzegu, a od 1965 r. Muzeum Piastów Śląskich. Po II wojnie światowej zamek przeszedł gruntowną renowację, która trwała od 1966 do 1990 roku. W 2018 roku Zamek Piastów Śląskich w Brzegu został wpisany na listę Pomników Historii przez Prezydenta RP, co podkreśla jego znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Polski.
Zamek w Brzegu stanowi połączenie kilku stylów architektonicznych. Początkowo, stanowił typową dla tamtego okresu gotycką twierdzę, jednak w XVI wieku, za sprawą włoskich architektów – Jakuba Parr i Franciszka Parr, a następnie Bernarda i Piotra Niuronów, przeobraził się w renesansową rezydencję.
W przypadku Zamku Piastów Śląskich, na szczególną uwagę zasługuje imponująca brama wjazdowa (na portalu znajdują się popiersia 12 pierwszych władców państwa polskiego) oraz kaplica św. Jadwigi – największe miejsce spoczynku Piastów Śląskich, gdzie pochowano aż 43 członków tego rodu.
Wnętrza zamku są pełne historii i detali. Wielka Sala, Salonik Herbowy czy Sala Książęca, to świetne przykłady renesansowej sztuki rzemieślniczej. Dzięki zachowanym oryginalnym elementom, zamek należy do najcenniejszych zabytków renesansowych w Polsce.
Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, mieszczące się w zamku, oferuje fascynującą podróż w czasie dzięki bogatym zbiorom związanym z historią dynastii Piastów i miejscowymi tradycjami. W muzeum można zobaczyć dokumenty, pieczęcie, monety i wiele innych artefaktów, które przybliżają nam ówczesne życie książąt.
Poza stałą wystawą Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu organizuje także różnorodne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, które przyciągają zarówno turystów, jak i okolicznych mieszkańców. Dlaczego warto odwiedzić właśnie to muzeum? Jest to jedyne takie miejsce w Polsce, które w tak szeroki sposób dokumentuje historię Piastów, oferując również programy edukacyjne dla szkół i grup – idealne na lekcje o regionie!
Zamek Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu to prawdziwe serce kultury regionu. Poza walorami samego zamku i muzealnymi zbiorami, warto wspomnieć o tym, iż odbywa się tu wiele ciekawych wydarzeń artystycznych i spotkań kulturalnych, które przyciągają zarówno mieszkańców, jak i turystów z całej Polski. Zamek stał się też chętnie odwiedzanym miejscem na rodzinne i szkolne wycieczki.
Przykładowo, w ostatnim czasie (artykuł pisany był w listopadzie 2024), na terenie Zamku i Muzeum w Brzegu odbyły się takie wydarzenia jak:
W Muzeum Piastów Śląskich bardzo dużo się dzieje, w związku z czym warto na bieżąco sprawdzać aktualności na oficjalnej stronie. Być może uda Ci się przy okazji uczestniczyć w ciekawym wydarzeniu?
Na dodatkową uwagę zasługuje także otaczający zamek park, malownicza okolica nad brzegiem rzeki Odry oraz inne atrakcje turystyczne Brzegu. Jedną z nich jest Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z wyjątkowymi, iluzjonistycznymi freskami autorstwa Johannesa Kubena. To wszystko sprawia, że Brzeg stanowi doskonały wybór zarówno dla miłośników historii, jak i tych, którzy szukają pięknych widoków i chwili wytchnienia.
Czas dojazdu do Muzeum Piastów Śląskich z naszego hotelu Zamkowy Młyn w Krapkowicach to ok. 55 minut. Jeśli macie do dyspozycji więcej niż kilka godzin, podpowiadamy jak urozmaicić sobie turystyczną wyprawę do Brzegu. Wystarczy, że “dołożycie” zaledwie 12 minut do czasu przejazdu, a będziecie mieli okazję odwiedzić inny znany zamek Opolszczyzny – Zamek Książęcy Niemodlin. Dokładając natomiast ok. 20 minut jazdy autem, możecie zwiedzić znajdujące się na obrzeżach Opola – Muzeum Wsi Opolskiej.
Zawsze też możecie wybrać jedną z turystycznych atrakcji samego Opola i zrobić sobie przy niej przystanek podczas trasy do Brzegu. Najciekawsze miejsca do odwiedzenia w stolicy regionu opisaliśmy w dwóch tekstach na naszym blogu:
Praktyczne informacje:
Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 55 minut
Godziny otwarcia dla zwiedzających: 10.00 – 16.00 (za wyjątkiem poniedziałków)
Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut
Wstęp płatny: Tak (dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny; w każdą środę dla wszystkich – wstęp bezpłatny)
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak