Opole – co zwiedzać w stolicy regionu? Część 2 przewodnika po Opolu

Opole! Co zwiedzać w stolicy województwa opolskiego, aby spędzić w tym mieście wartościowy czas? Mamy dla Ciebie drugą część naszego przewodnika, w którym przedstawiamy kolejne 8 atrakcji turystycznych Opola. Zwiedzanie czas start!

Muzeum Śląska Opolskiego – gratka dla miłośników historii, kultury i sztuki

Zwiedzając województwo opolskie warto poznać jego historię, kulturę i lokalne tradycyje. W tym celu musicie koniecznie udać się do Muzeum Śląska Opolskiego, znajdującego się w barokowym gmachu przy Małym Rynku w Opolu. Podziwiać można tu 6 stałych wystaw, m.in. „Pradzieje i wczesne średniowiecze Opolszczyzny”, „W kręgu farmacji” czy „Etnografia Opolszczyzny: tradycja i zmiana”. Nawet jeśli nie jesteś miłośnikiem malarstwa, z pewnością docenisz możliwość zobaczenia na żywo dzieł Józefa Chełmońskiego czy Juliusza Kossaka. Koniecznie odwiedź też kamienicę czynszową przy ul. św. Wojciecha, gdzie każde z jej mieszkań urządzone jest w obowiązującym w danym okresie stylu. Co ciekawe, terenowy oddział tego muzeum, czyli Muzeum Czynu Powstańczego, możecie odwiedzić przy okazji zwiedzania Góry św. Anny.

Zamków w opolskim nie brakuje! Odwiedź Zamek Górny

Gdzie jak gdzie, ale w województwie opolskim zamki bez wątpienia należą do szczególnej kategorii atrakcji turystycznych. Podziwiać tu można m.in. Zamek Moszna czy Zamek Niemodlin. W samym Opolu znajduje się natomiast nie mniej ciekawy Zamek Górny (jego nazwa wywodzi się od usytuowania „na górce”). Zamek ten wybudowany został w drugiej połowie XIV w. i stanowił ówczesną siedzibę opolskich Piastów. Na przestrzeni kolejnych stuleci ulegał licznym zniszczeniom, m.in. na skutek wielkiego pożaru z 1615 roku. Po latach podziwiać można już tylko jego pozostałości – gotycką wieżę zamkową, przy której wybudowano w XVIII i XIX wieku budynki szkolne. Dziś, po rewitalizacji z 2018 roku Zamek Górny jest z powrotem dostępny dla turystów.

Aleją gwiazd, aleją gwiazd biegniemy…

Tak śpiewała niegdyś polska gwiazda muzyki – Zdzisława Sośnicka, laureatka 3. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na temat samego Festiwalu w Opolu nie ma potrzeby się rozpisywać – jest to bowiem nie tylko wspaniały, coroczny koncert, który rozsławił to miasto na cały kraj, ale przede wszystkim jedno z najważniejszych muzycznych wydarzeń w Polsce od 1963 roku! Nic dziwnego, że po latach powstał pomysł stworzenia Alei Gwiazd Polskiej Piosenki. Spacerując po opolskim Rynku możesz zrobić sobie zdjęcie przy wybranej tablicy pamiątkowej, wśród których znalazły się takie gwiazdy polskiej estrady jak Czesław Niemen, Marek Grechuta, Ewa Dymarczyk, Kombi, Perfect czy Lady Pank.

W magicznym świecie sztuki współczesnej

Muzea historyczne czy regionalne mają swój niepowtarzalny urok, pozwalając nam przenieść się w czasie o kilka lub nawet kilkanaście stuleci wstecz. Zupełnie inny klimat panuje natomiast w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie możesz zapoznać się z dziełami artystów, którzy w ostatnich latach wyznaczają zarówno krajowe, jak i międzynarodowe trendy w sztuce. Co roku odbywa się w GSW przynajmniej 10 dużych wystaw oraz kilkanaście mniejszych, m.in. World Press Photo czy wystawa prac Zdzisława Beksińskiego. Sztuka współczesna bawi, zadziwia, szokuje, intryguje, a niejednokrotnie pobudza do refleksji. Daj jej szansę!

Podróż za jeden uśmiech?  Polecamy spacer za jeden grosz!

Opole… Co zwiedzić warto w tym mieście? Spacer po stolicy woj. opolskiego z pewnością nie może obejść się bez wizyty na Moście Groszowym, nazywanym przez mieszkańców również „Zielonym Mostkiem”. Jego nazwa wywodzi się od opłaty, którą niegdyś pobierano za przejście. Cena wynosiła dokładnie jeden grosz. XIX-wieczny Most Groszowy pozwala przeprawić się nad kanałem Młynówka i przeznaczony jest dla ruchu pieszego i rowerowego. Urokliwy mostek szczególnie upodobali sobie zakochani, zawieszając tam tysiące małych kłódek. W 2020 roku musiały zostać jednak zdjęte na potrzeby remontu, a decyzją mieszkańców Opola – postanowiono je przerobić na kosz do zbierania nakrętek, tak aby przyczynić się do wspierania działań charytatywnych.

Najwyższa budowla w Opolu i jej piękne wnętrza

Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu, nazywana Katedrą Opolską, to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny, przyciągająca w swoje progi nie tylko miłośników architektury. Rzymskokatolicki kościół powstał w XV wieku na miejscu wcześniejszych świątyń z XI i XIII wieku. Na przestrzeni lat wielokrotnie był przebudowywany. Dzięki wysokim na 73 metry wieżom, gotycka katedra stanowi najwyższą budowlę w Opolu. Miejsce to imponuje jednak nie tylko z zewnątrz. We wnętrzach Katedry Opolskiej podziwiać można  m.in. cudowny obraz Matki Boskiej Opolskiej, barokowe ołtarze czy XV-wieczną, kamienną chrzcielnicę.

Szlakiem architektury sakralnej

Pozostajemy dalej w tematyce zabytków sakralnych, gdyż zaledwie 300 metrów od Katedry Opolskiej znajduje się kolejna ważna atrakcja turystyczna Opola – Kościół Franciszkanów. Początki klasztoru datowane są na XIII wiek. Na przestrzeni kolejnych stuleci miejsce to było niszczone (przede wszystkim na skutek trzech dużych pożarów) i sukcesywnie odbudowywane. Obecnie, Kościół Franciszkanów jest otwarty dla zwiedzających, w tym również podziemia, gdzie w kryptach spoczywają książęta opolscy. Warto w tym miejscu wspomnieć o ważnym wydarzeniu kulturalnym Opola jakim jest Jarmark Franciszkański, w trakcie którego zabytkowe wnętrza kościelno-klasztorne dostępne są dla odwiedzających.

PS. Zaledwie 3 minuty spacerem od Kościoła Franciszkanów znajduje się inne ważne miejsce w Opolu – wspominany wcześniej Most Groszowy!

Co zwiedzać w Opolu? Przede wszystkim kościoły!

Nieopodal dwóch opisywanych wcześniej świątyni znajduje się kolejny kościół, którego nie sposób pominąć opisując atrakcje turystyczne Opola. Kościół Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha w Opolu określany jest powszechnie jako kościół „na górce”. W miejscu tym gorliwe kazania miał wygłaszać sam św. Wojciech, w związku z czym w X wieku postawiono tu świątynię. Przez kolejne wieki historia samej budowli była nie mniej burzliwa, co dzieje Opola. Dziś, zbudowany na wzniesieniu gotycki kościół przyciąga miłośników architektury, historii i sztuki, którzy pragną zobaczyć znajdujące się w jego wnętrzach „skarby”, m.in. barokową kaplicę częstochowską czy wiekowe obrazy.

Ciekawe to Opole, co? Zwiedzać można je na różne sposoby. Ci, którzy pierwszy raz wizytują Opole, zwiedzanie tego miasta powinni z pewnością zacząć od starego miasta, gdzie znajduje się najwięcej atrakcji turystycznych. A potem? Do wyboru do koloru! Coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy architektury, sztuki jak i wypoczynku na łonie natury. A jeśli Twoją bazą wypadową do zwiedzania regionu są Krapkowice, restauracja Zamkowy Młyn zaprasza na zwiedzanie regionu kulinarnym szlakiem!

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 28 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 6 godzi
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak