Arboretum Lipno to park dendrologiczny o powierzchni 4 hektarów, w którym podziwiać można niespotykane w tej części świata drzewa i krzewy. To miejsce, w którym nie ma konkretnych punktów „do odhaczenia” – można tu przyjechać i po prostu przechadzać się ścieżkami podziwiając egzotyczne okazy lub posiedzieć na jednej z ławek z dobrą lekturą i kubkiem kawy.
Czym jest arboretum? To słowo nie jest często używane w powszechnym obiegu i jego nieznajomość jest całkowicie zrozumiała. Już tłumaczymy: arboretum jest to ogród dendrologiczny lub inaczej – dendrarium, czyli miejsce, w którym bada, pielęgnuje i kolekcjonuje się drzewa i krzewy. Jest to szczególny rodzaj ogrodu botanicznego. Ogród dendrologiczny w Lipnie stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny i jedno z najchętniej wybieranych miejsc na niedzielny spacer z rodziną.
Jeśli chodzi o ogród dendrologiczny Lipno może pochwalić się najstarszym tego typu miejscem w kraju! W rejonie tym, jeszcze w czasach średniowiecznych znajdowała się puszcza Przesieka Śląska, która wyznaczała granicę Śląska Dolnego i Górnego, bo tak je ówcześnie określano. W 1872 roku hrabia Praschma – właściciel dóbr niemodlińskich, nakazał założyć w tym miejscu krajobrazowy park angielski. Okres po II wojnie światowej nie był dla lipskich ogrodów szczególnie łaskawy, jednak po latach miejsce to zaczęło odzyskiwać dawną świetność. Dziś, Arboretum w Lipnie stanowi część zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Lipno” zajmując powierzchnię aż 4,18 ha. Jest to duma regionu i jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny.
Jakie okazy drzew i krzewów można tu podziwiać?
Lipno to najcieplejsze miejsce na Opolszczyźnie (średnia roczna temperatura to aż 8,6°C, co sprzyjało przez dziesięciolecia rozwojowi licznych gatunków egzotycznych drzew i krzewów z takich zakątków świata jak kraje Europy Południowej, Ameryka Północna, Japonia czy Chiny. Naturalną ochronę od mrozu i wiatru stanowiło natomiast dla roślin z innych stref klimatycznych zalesione otoczenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. W ogrodzie podziwiać można obecnie ok. 100 gatunków drzew i krzewów, jak np. azalie, rododendrony, różaneczniki czy ambrowce. Jednymi z najważniejszych okazów są zasadzone prawdopodobnie jeszcze w XVIII wieku drzewa, takie jak żywotnik olbrzymi, miłorząb dwuklapowy, tulipanowiec amerykański oraz jałowiec wirginijski.
Ogród dendrologiczny to wyjątkowe miejsce, z którego Lipno może być dumne. To właśnie tu, szczególnie w weekendy, ściągają rodziny z dziećmi aby pospacerować w wyjątkowo urokliwych okolicznościach przyrody i odpocząć po trudach tygodnia. Na terenie ogrodu znajdują się ścieżki dydaktyczne, dzięki którym zarówno dzieci jak i rodzice mogą dowiedzieć się czegoś ciekawego na temat poszczególnych gatunków. Z myślą o dzieciach postawiono tu również niewielki plac zabaw. Spacerując wśród egzotycznej zieleni możemy natknąć się też na miejscowe zabytki, takie jak Brama Niemodlińska czy drewniana Chatka Pustelnika.
Do ogrodu dendrologicznego w Lipnie najlepiej wybrać się późną wiosną, kiedy kwitnące kwiaty i krzewy są najbardziej okazałe, choć tak naprawdę miejsce to o każdej porze roku ma swój specyficzny urok.
Wiele osób może być tym zaskoczone, ale zwiedzanie Arboretum w Lipnie jest bezpłatne! Jest to otwarty do zwiedzania park, a odwiedzający go goście szanują to miejsce i zachowują w nim porządek.
W weekendy zjeżdżają się tutaj mieszkańcy Opola i okolicznych gmin w nadziei na przyjemny spacer, jednak nie musicie się martwić „dzikimi tłumami” – przestrzeni jest dla wszystkich wystarczająco. W końcu to aż 4 hektary! Jeśli jednak zależy Wam na totalnym odosobnieniu, to w dni powszednie jest tu totalnie pusto, cicho i spokojnie. Psst! To doskonale miejsce na romantyczny spacer we dwoje 😉
Wizyta w ogrodzie dendrologicznym w Lipnie to doskonała okazja do tego, by zwiedzić również „przy okazji” inne atrakcje turystyczne Opolszczyzny. Z pewnością należy tutaj wspomnieć o tym, że zaledwie 8 minut jazdy autem od Ogrodu znajduje się Zamek w Niemodlinie. Mało tego, wystarczy ok. 30 minut aby dojechać do innego ważnego punktu na turystycznej mapie regionu, a jest nim Muzeum Wsi Opolskiej. A jeśli po skończonym zwiedzaniu nabierze Was ochota na „coś na ząb” i będziecie poszukiwać restauracji, Krapkowice zapraszają na pyszne dania z grilla i regionalne przysmaki do lokalu Zamkowy Młyn. Do zobaczenia!
Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 35 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 120 minut
Wstęp płatny: Nie
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak