Wymarzone miejsce na chillout? Muzeum Wsi Opolskiej! W tym miejscu oprócz podróży w czasie – i to dosłownej – zrelaksujecie się na łonie natury. Tradycyjny polski młyn, drewniany kościółek, staropolski wiejski sklep… To tylko niektóre z tutejszych atrakcji! Od tej przygody dzieli Was zaledwie 26 minut drogi. Pod warunkiem, że właśnie wypoczywacie w wygodnych łózkach w hotelu Zamkowy Młyn!
Śpiew ptaków, odgłos szumiących drzew i skrzypiąca podłoga w drewnianych chatach to stałe elementy Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Niestety, w życiu codziennym, te tkliwe krajobrazy należą już do rzadkości. Ale wycieczka do skansenu w Bierkowicach stanowi świetną alternatywę dla zmęczonych miejskim zgiełkiem turystów. I wcale nie będzie nudno! Zabierzcie z sobą wygodne buty, butelkę wody i w drogę! A jeśli wystarczy Wam czasu, to zaledwie 20 minut jazdy autem od skansenu znajduje się kolejna ważna atrakcja turystyczny Opolszczyzny – Zamek Książęcy Niemodlin!
10 hektarów ziemi i 50 budynków różnej użyteczności – tak w skrócie można opisać Muzeum Wsi Opolskiej. To wyjątkowe miejsce oddaje w sposób idealny wiejski klimat Śląska Opolskiego z okresu XVIII-XX wieku.
Każdy budynek kryje inną historię. Podczas spaceru piaszczystymi ścieżkami można podziwiać drewnianą architekturę, przydomowe ogródki zasiane polnymi kwiatami. A także zadbane warzywniaki, drewniane płotki i staropolskie maszyny rolnicze. Jeśli będziecie mieli ochotę na chwilę odpoczynku, to śmiało możecie przycupnąć na drewnianej ławeczce pod rozłożystym, leciwym już drzewem. Prawda, że cudownie?
Skansen jest przesiąknięty opowieściami przewodników, którzy chętnie przybliżą wam zwyczaje mieszkańców polskiej wsi. Oprowadzą po wnętrzach izb, które wyglądają, jakby ktoś w pośpiechu je opuścił… Jeśli będziecie mieli, choć odrobinę szczęścia dowiecie się, skąd pochodzi musztarda sarepska i niemiecka gwiazda betlejemska.
Ze wszystkich obiektów na terenie skansenu do dyspozycji turystów jest aż 25 różnych budowli, które tworzą spójny krajobraz wraz z okalającą je przyrodą. Z zewnątrz pokryte są opalanym drewnem, natomiast dachy zostały wykonane ze słomy lub gontu. Do cech charakterystycznych tych wiejskich chat można również zaliczyć malutkie, drewniane okienka. Wnętrza urządzone są klasycznie i przytulnie. Ręcznie wykonane obrusy i ozdobne nakrycia łóżek to prawdziwe dzieła sztuki. Choć chaty nie należą do największych, to piękne drewniane meble i dobrze zagospodarowana przestrzeń wzbudzają podziw wśród turystów. Dla wielu z Was może to być dużym zaskoczeniem, jednak ludność w tamtych czasach żyła całkiem wygodnie.
W skansenie Wsi Opolskiej, w przydomowych sadach pnie drzew owocowych są dokładnie bielone każdej wiosny. Niegdyś wierzono, że skutecznie odstrasza to szkodniki i leśne zwierzęta. Tuż obok stoją małe drewniane ule… W przydomowych ogródkach oprócz ozdobnych kwiatów jest też miejsce na warzywa. Równe grządki marchwi, kilka rabat cebuli…
Znajduje się tu nawet klimatyczny sklep spożywczy. I chociaż półki się w nim nie uginają, po produktach można stwierdzić, że był dobrze zaopatrzony. Większość towaru pochodziła spoza granic Polski. Prawdopodobnie były wówczas uważane za luksusowe. A kto z was pamięta potężną wagę, która jeszcze w czasach PRL-u stała na ladzie w każdym sklepiku? W skansenie znajduje się identyczna! Można pokusić się o stwierdzenie, że ludzie byli w tamtych czasach niezależni i wolni. A sądząc po wyposażeniu wiejskich chat – niczego im nie brakowało.
Co powiecie na modlitwę w zabytkowym, drewnianym kościółku? Tylko cisza i Wy… Taka mała chwila zadumy w tej sielskiej rzeczywistości. W skansenie wsi opolskiej rzeczywiście można pozwolić sobie na chwilę zapomnienia i oderwać się, choć na chwilę, od „betonowego” życia w pośpiechu i nawyku bezustannego zerkania ma zegarek. Ten balans, który można w tym miejscu odzyskać, jest wręcz bezcenny.
Najmłodsi turyści często podziwiają zwierzęta. Na terenie muzeum czasem można zobaczyć kozy, owce, barany, a nawet drób. Jeśli spotkacie się z młynarzem, to z pewnością pokaże Wam, w jaki sposób uruchamia się młyn do mielenia ziarna na mąkę, a staropolski kowal zdradzi tajniki swojej ciężkiej pracy. Swoją drogą, znacie jakiegoś współczesnego kowala? Bo my nie! Prawdziwe rzemiosło we współczesnej Polsce powoli umiera.
Skanseny to świetne miejsca nie tylko dla starszych podróżników. Pokazują świat, którego współcześni turyści często po prostu nie znają. To enklawa zabytkowej architektury otoczona naturalną przyrodą. Tutaj stodoły, spichlerze, karczma i szkoła wręcz „zapraszają” do swojego wnętrza na kolejną podróż w czasie. Na terenie tego opolskiego muzeum czas płynie wolno. A nawet leniwie. To naprawdę świetne miejsce na relaks. Warto wybrać się tam na spacer we dwoje lub całą rodziną z dziećmi. Bez względu na wiek, każdy znajdzie tam coś ciekawego dla siebie.
Obok Muzeum Wsi Opolskiej nie da się przejść obojętnie. Biorąc pod uwagę niewielką odległość skansenu od hotelu Zamkowy Młyn, ta wycieczka staje się obowiązkowym punktem na mapie atrakcji Opolszczyzny. Przy kasach nie zapomnijcie kupić mapy obiektu. Nie kosztuje dużo, a skutecznie ułatwi Wam poruszanie się po terenie muzeum.
Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 26 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 180 minut
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak
Zarezerwuj nocleg w Hotelu Zamkowy Młyn *** – tylko 26 minut drogi od Muzeum Wsi Opolskiej: