Rewitalizacja Zamku w Mosznej – jak przebiegają prace i czy pałac jest dostępny do zwiedzania?

Wiosną 2021 roku rozpoczęło się bardzo ważne wydarzenie na turystycznej mapie regionu – rewitalizacja słynnego Zamku w Mosznej – jednej z największych atrakcji województwa opolskiego. Jest to największy remont od ponad 100 lat. Dość powiedzieć, że jego koszt to ponad 40 mln zł! Przeczytaj na jakim etapie są obecnie prace i czy mimo remontu można odwiedzić zamek.

renowacja zamku w Mosznej

Dlaczego remont pałacu w Mosznej to tak duże wydarzenie?

Zamek Moszna to jedna z największych, jeśli nie największa chluba regionu. Nic dziwnego, że zakrojone na tak dużą skalę działania rewitalizacyjne cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców oraz turystów. Prace nad remontem pałacu oraz przyległego parku trwać mają 1,5 roku, a ich koszt obliczono na kwotę ponad 30 milionów zł! To największa rewitalizacja zamku od ponad 100 lat, co sprawia, że lokalna społeczność z niecierpliwością czeka na efekt. Koniec prac przewiduje się na jesień 2022 roku.

Co dokładnie ma być zrobione?

Zakres prac jest bardzo rozległy! Rewitalizacji poddane zostało aż 10 tys. m2 elewacji zamku. Szczególnie intensywne prace trwały przy korpusie głównym oraz ścianach południowo-wschodnich. Rozpoczęto również prace przy tarasie widokowym. W ogrodach z kolei pojawią się nowe alejki spacerowe. Zamontowanych zostanie w parku aż 170 nowych latarni i punktów oświetleniowych, zasilanych przez kable o łącznej długości 5 tysięcy metrów. Oprócz elewacji, odnowionych ma zostać wiele detali, np. ozdobne kraty. Prace odbywają się również wewnątrz – odnawiana lub wymieniana jest m.in. drewniana stolarka drzwiowa i okienna. Gruntowną restaurację przejdą zabytkowe drzwi, którymi turyści kierują się z holu do Sali Białej. Rewitalizacji ulegnie również wymagająca naprawy od dłuższego czasu – zamkowa fontanna.

Jaki jest koszt i termin realizacji remontu?

Rewitalizacja Pałacu w Mosznej przewidziana została na 1,5 roku, a łączny koszt remontu ma wynieść ponad 40 mln zł. Finansowanie inwestycji zapewnia budżet województwa opolskiego, środki unijne oraz transgraniczne środki polsko-czeskie.

Na jakim etapie są obecnie prace w Zamku Moszna?

Jak możemy dowiedzieć się z oficjalnej strony internetowej Zamku w Mosznej, według stanu na pierwszy kwartał 2022 roku zrealizowano następujące działania:

Czy w związku z remontem zamku można go zwiedzać?

Miłośnicy spacerów po zamku lub ci, którzy chcieli go odwiedzić po raz pierwszy, musieli uzbroić się w cierpliwość. Podczas nasilonej pandemii było możliwe tylko oglądanie zamku z zewnątrz oraz spacery po parku. Obecnie, mimo prowadzonych jeszcze prac remontowych, zamek jest otwarty dla turystów. Możliwe jest zwiedzanie wnętrz zamku, spacery po parku jak również korzystanie z usług restauracji i kawiarni.

Przypominamy w tym miejscu, że średni czas dojazdu do pałacu Moszna z naszego hotelu Zamkowy Młyn wynosi zaledwie 16 minut! Jeśli po zwiedzaniu słynnego zamku ktoś będzie miał ochotę “na więcej” to zaledwie 33 kilometry dalej, położona jest inna chluba regionu – renesansowy zamek w Rogowie Opolskim oraz atrakcja dla nieco młodszych turystów – Fabryka Robotów!

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 16 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 2 do 6 godzin
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak

Zarezerwuj nocleg w Hotelu Zamkowy Młyn *** – tylko 16 minut drogi od Zamku w Mosznej:

Pozostałe aktualności:

Warto wiedzieć: Czego pragną kobiety? – Dzień kobiet w Zamkowym Młynie

Czego pragną kobiety? – Dzień kobiet w Zamkowym Młynie

Warto wiedzieć: Illusion – Koncert – Trasa akustyczna 2024

Illusion – Koncert – Trasa akustyczna 2024

Warto wiedzieć: Kolacja degustacyjna – Z serca na talerz

Kolacja degustacyjna – Z serca na talerz

Warto wiedzieć: Olaf Deriglasoff – Koncert w Zamkowym Młynie

Olaf Deriglasoff – Koncert w Zamkowym Młynie