Zamek Rogów Opolski – atrakcja dla miłośników historii, literatury i przyrody

Zamek Rogów Opolski należy do tych miejsc, w których w ciągu kilkunastu minut możemy zafundować sobie podróż w czasie. Warto poznać historię tego pałacu, zobaczyć jego unikalne zbiory biblioteczne oraz wybrać się na spacer pośród wiekowych drzew i śpiewu ptaków w pobliskim parku.

zamek Rogów Opolski

Jedna z największych atrakcji regionu niemal po sąsiedzku – Zamek Rogów Opolski

Hotel Zamkowy Młyn, dzięki swojemu usytuowaniu, daje możliwość bezproblemowego zwiedzania największych atrakcji województwa opolskiego. Szczególnie polecamy odwiedziny w zamku renesansowym w Rogowie Opolskim, który znajduje się zaledwie 6 minut jazdy autem od naszego hotelu! A jeśli będzie Ci jeszcze mało atrakcji, możesz przedłużyć swoją wycieczkę o Zamek Moszna – dwie słynne budowle w regionie dzieli bowiem zaledwie 30 kilometrów!

Zamek Rogów Opolski – poznaj historię tego miejsca

Zamek renesansowy w Rogowie Opolskim funkcjonował jako budowla obronna już w XIV wieku, natomiast w wieku XV został gruntownie przebudowany. Przez kolejne lata Zamek Rogów Opolski należał do rodziny Rogoyskich, a następnie – von Wbrsky. W 1760 roku posiadłość nabył hrabia Karol Wilhelm von Haugwitz, który postanowił przekształcić zamek w dworek szlachecki. XIX wiek to czas, w którym decyzją ówczesnego premiera Prus dobudowano klasycystyczne skrzydło zachodnie oraz założono wokół zamku ogród w stylu angielskim. W 1932 roku po śmierci ostatniego przedstawiciela rodu von Haugwitz, zamek stał się własnością duńskiej linii rodu. W roku 1945 zniszczony działaniami wojennymi zamek w Rogowie Opolskim został znacjonalizowany. Od 1964 roku obiekt należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Po jego odbudowie, zamieszczono tu cenne zbiory biblioteczne, które stanowią dziś jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny.

Dla miłośników literatury i nie tylko!

Zamek renesansowy w Rogowie Opolskim sam w sobie stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny, jednak warto przyjrzeć się również temu co znajduje się w jego murach. Jest tam co podziwiać! Na odwiedzających czekają bogate zbiory biblioteczne w postaci wiekowych rękopisów, starodruków, aktów, pamiętników i kronik. Podziwiać można tu między innymi spisany na szarym pergaminie rękopis z 1324 roku, wykonaną z drzeworytu mapę Śląska datowaną na 1545 rok czy Kronikę Śląską z 1625 roku, autorstwa Jakuba Schickfusa. Miłośnicy literatury z pewnością docenią wystawę obrazującą historię książki – od papirusu, przez tabliczki gliniane, po XVIII-wieczne księgi. Na uwagę zasługują również wiekowe zbiory graficzne – miedzioryty, akwaforty i staloryty.

Rodzinny spacer parkowymi alejkami

Zamek Rogów Opolski i jego zbiory to nie lada atrakcja dla turystów, jednak warto wspomnieć również o okalających go ogrodach. Renesansowy zamek położony jest tuż obok malowniczego parku, który stanowi doskonałe miejsce na leniwy, rodzinny spacer. W urządzonym na styl angielski parku, podziwiać można wiele starych drzew, takich jak dęby, buki i platany czy rzadko spotykane w Polsce miłorzęby japońskie i tulipanowce amerykańskie. Niektóre buki osiągają wysokość niemal 40 metrów! Spacerując przy akompaniamencie śpiewu ptaków, przy odrobinie szczęścia możesz spotkać tu wiewiórkę, a nawet ciekawskiego zająca!

Dom pod Kogutkiem

Tuż obok renesansowego zamku w Rogowie Opolskim znajduje się kolejna ciekawa budowla – neogotycki Dom pod Kogutkiem, powstały w 1915 roku. Swoją nazwę zawdzięcza on blaszanemu wiatrowskazowi w kształcie koguta, który umieszczony został na szczycie wieży. W „kawalierze”, bo tak lokalna społeczność nazywa ten budynek (koszary dawniej nazywano domem kawalerów), mieściło się niegdyś biuro zarządcy folwarku. Dziś obiekt oferuje noclegi dla turystów.

Wybierz się na wycieczkę szlakiem opolskich atrakcji!

Zamek Rogów Opolski znajduje się w stosunkowo bliskim sąsiedztwie innych atrakcji turystycznych Opolszczyzny. Jeśli na nocleg wybrałeś nasz hotel, Krapkowice stanowić będą doskonałą bazę wypadową! Od położonego nieopodal naszego hotelu Zamku w Rogowie Opolskim do słynnego Zamku w Mosznej oraz Fabryki Robotów dzielą zaledwie 33 kilometry! Co więcej, na zwiedzanie zamku możesz wybrać się po odwiedzinach w miejscach takich jak pole golfowe i Silesia Ring w Kamieniu Śląskim – dzielą je tylko 24 kilometry!

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 6 minut
Orientacyjny czas zwiedzania: 90 minut
Wstęp płatny: Tak
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak