Biskupia Kopa – wyjątkowe widoki na polsko-czeskiej granicy

Biskupia Kopa to najwyższy szczyt w paśmie Gór Opawskich, dzięki czemu znajduje się na liście Korony Gór Polskich. Wyprawa na Biskupią Kopę stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Opolszczyzny, tym bardziej, że nie wymaga szczególnych przygotowań i z powodzeniem może być zrealizowana przez rodziny z dziećmi, żądne aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Wybierając na nocleg nasz hotel opolskie atrakcje turystyczne staną przed Tobą otworem! Zaledwie 53 minuty jazdy autem z Krapkowic znajduje się bowiem wejście na szlak prowadzący na Biskupią Kopę – wysoką na 890 m n.p.m. górę, której polsko-czeski szczyt z pewnością wynagrodzi Ci trud wędrówki. Podczas podróży nie omieszkaj odwiedzić dwóch innych atrakcji turystycznych Opolszczyzny! Niemal po drodze znajduje się słynny Zamek Moszna, a tuż obok – Fabryka Robotów.

Biskupia Kopa - wieża
Wieża na Biskupiej Kopie (źródło: goryopawskie.eu)

Biskupia Kopa jako góra graniczna

Góra Biskupia Kopa od lat dzieli i łączy jednocześnie. Dzieli, gdyż od wieków przez jej szczyt przebiega administracyjna granica państw lub krain. Łączy, gdyż to właśnie tu spotykają się ci, którzy niezależnie od narodowości, uwielbiają górskie wędrówki i obcowanie z naturą. Zacznijmy jednak od czasów nam odległych. Od pierwszej połowy XIII wieku góra Biskupia Kopa rozdzielała biskupstwa wrocławskie i ołomunieckie. Po wojnach śląskich z XVIII wieku góra oddzielała ziemie pozostające pod panowaniem Habsburgów i Hohenzollernów. W czasach nam bliższych, przebiegała przez szczyt granica Niemiec i Czechosłowacji. Dziś, na szczycie Biskupiej Kopy znajduje się granica polsko-czeska, a „przy okazji” – granica gmin Głuchołazy i Zlate Hory.

Widoki z Biskupiej Kopy – daj się zachwycić!

Góra Biskupia Kopa z jednej strony wymaga pewnego wysiłku przy podejściu, jednak z drugiej strony – oddaje o wiele więcej w zamian dzięki pięknym widokom rozpościerającym się z jej szczytu. Najwyższy punkt Biskupiej Kopy usytuowany jest po stronie czeskiej i to właśnie tu znajduje się zabytkowa, wybudowana pod koniec XIX wieku wieża widokowa o wysokości 18 metrów. Chyba każdy przyzna, że obserwowanie świata z perspektywy wierzchołka góry ma w sobie coś magicznego! Ze szczytu Biskupiej Kopy będziecie mogli zaobserwować Jesioniki, Masyw Śnieżnika i Góry Złote, a jeśli pogoda będzie łaskawa, to również zarysy Karkonoszy czy Gór Stołowych, jak również panoramę leżącego po czeskiej stronie miasta Zlate Hory. Jeśli zastanawiasz się czy to wszystko jest warte górskiej wędrówki, to nasza odpowiedź może być tylko jedna – zdecydowanie tak!

Biskupia Kopa – szlaki dla początkujących

Jeśli rozważasz wejście na górę Biskupia Kopa, szlaki, które postanowiliśmy opisać powinny Cię zainteresować. Wyruszając po polskiej stronie, mamy do wyboru szlak czerwony z Głuchołazów oraz szlak żółty z Jarnołtówka. Szlak czerwony jest bardziej stromy i wymagający, stąd jego mniejsza popularność wśród turystów. Szlak żółty jest bardziej łagodny, mocniej zalesiony i chętniej wybierany, szczególnie przez osoby mniej zaprawione w górskich wyprawach. Po drodze, można się posilić w schronisku PTTK „Pod Kopą Biskupią”. Kiedy już zdobędziecie najwyższy szczyt Gór Opawskich, a jednocześnie – jedną z Koron Gór Polskich, ale górskich wędrówek będzie Wam nadal mało, polecamy jeszcze jeden szlak. Ciekawym pomysłem będzie z pewnością wybranie się na malowniczą, niebieską pętlę z Pokrzywnej do Jarnołtówka i z powrotem.

W zdrowym ciele zdrowy duch!

Urlop w województwie opolskim to nie tylko doskonała okazja do tego, aby zwiedzić znane w całym kraju zabytki, jak chociażby Zamek Moszna czy zabrać swoje pociechy do jedynego w swoim rodzaju Parku Dinozaurów w Krasiejowie. To również doskonały czas na spróbowanie aktywnych form wypoczynku, spośród których jedną z najlepszych są spacery po górach. Na dostosowanym do swojego wieku i możliwości górskim szlaku, nie tylko zaznasz fizycznej rekreacji, ale również pooddychasz rześkim, górskim powietrzem i niejednokrotnie zachwycisz się widokiem malowniczego krajobrazu. Spacery w tak bliskim otoczeniu naturalnej przyrody to doskonała „ucieczka” od codziennych obowiązków i miejskiego zgiełku!

Po górskiej wędrówce każdy nabiera apetytu! Jeśli po kilku godzinach spacerów interesuje Cię dobra restauracja Krapkowice będą fantastycznym miejscem na posiłek. W naszej restauracji Zamkowy Młyn skosztujesz m.in. pysznych steków z grilla, placków po węgiersku czy dań wegetariańskich. Szczególnie polecamy zasmakować w kuchni regionu, wybierając opolską roladę wołową w towarzystwie klusków i modrej kapusty. Palce lizać!

Czas dojazdu z Hotelu Zamkowy Młyn: 53 minuty
Orientacyjny czas zwiedzania: 180 minut – 240 minut
Wstęp płatny: Nie (płatność jedynie za wstęp na wieżę widokową na szczycie)
Atrakcja dla rodzin z dziećmi: Tak

Źródło zdjęć: goryopawskie.eu